Friday, September 29, 2006

Loodusturism versus ökoturism

Seoses õpingutega loodusturismi koolitajate koolitusel kirjutan ettekannet loodusturismi mõistest ja olemusest. Habemega teema ju, et mis siin arutada? Kui aga otsida eestikeelsest võrgust või rääkida kolleegidega siis selgub, et arusaamasid on erinevaid. Samamoodi ka mujal maailmas. Tegin väikese googli-uuringu, tihti defineeritakse ja käsitletakse loodusturismi (nature tourism, nature-based tourism) ökoturismi (ecotourism) mõiste kaudu, kusjuures erinevate allikate ja autorite lähenemised võib jagada neljaks:
A) loodusturism ja ökoturism on sünonüümid;
B) Ökoturism on laiem mõiste, loodusturism on ökoturismi osa;
C) loodusturism on laiem mõiste, ökoturism on (eriline) osa loodusturismist;
D) loodusturismi ja ökoturismi mõisted on omavahel seotud, aga ei asu samal skaalal vaid räägivad erinevates kategooriates.

A) Lihtsustatud lähenemine , et ökoturism on teiste sõnadega loodusturism, oli laialt levinud eelmisel sajandil. Viimasel ajal sellise käsitluse osa väheneb kui näiteid jagub:
- Texas Parks and Wildlife Department - What is Nature Tourism?
- Northwest Pennsylvania Nature Tourism
- The Ag Marketing Resource Center - Nature Based Tourism

B) Suhteliselt harva esinev käsitlus, et loodusturism on ökoturismi osa. Näide:
- EcoTour Directory ütleb, et loodusturism on ökoturismiga seotud kuid keskendub enam looduse nautimisele ja austamisele, omamata sealjuures ökoturismile omast harivat elementi (toores tõlge)

C) Suhtelist laialt levinud käsitlus, et ökoturism on loodusturismi osa. Näited:
- The Nature Conservancy - Nature Travel
- Tourism Western Australia - Nature Based and Ecotourism

D) Olen ka ise selle partei liige, mis leiab et mõiste "loodusturism" vastab küsimustele:
Kus? (looduskeskkonnas)
Mis? (mingi loodusobjekt ja/või tegevus)
"ökoturism" aga küsimusele:
Kuidas? (turismi mõju)

Loodusturismi definitsioon
- laiemalt kõik looduskeskkonnas toimuvad turismivormid, -liigid, -viisid
- kitsamalt turismiliik, kus loodus on objekt, eesmärk, motivaator

Väidan:
Loodusturismi mõiste ise ei sisalda hinnangut turismi mõjudele.
Loodusturism, nii laiemalt kui ka kitsamalt käsitledes, võib olla nii loodust lagastav, kahjustav kui ka loodust hoidev, väärtustav.

Turismi mõju (sotsiaalsele-, majanduslikule- ja looduskeskkonnale) sisaldub järgmistes mõistetes - ökoturism (ecotourism), säästev turism (sustainable tourism), vastutustundlik turism (responsible tourism), alternatiivturism (alternative tourism), roheline turism (green tourism), pehme turism (soft tourism) ...

Lõpetuseks ja meeldetuletuseks ka kaks ökoturismi definitsiooni
Üleilmne Ökoturismi Ühing TIES - Definition and Ecotourism Principles
Eesti Ökoturismi Ühendus ESTECAS - Ökoturismi definitsioon ja seletused

Wednesday, September 27, 2006

Reporting about tourism development in Carelia

Today I finally finished a raport for WWF Sweden about study trip and seminar in Olonets. Carelia, Russia. I travelled there in 20-24th of June 2006 to study the network of guesthouses in the Olonets region (Olonia), share the Estonian experience and give some „expert“ recommendations for tourism development in Olonia. It was an exiting travel as well, I have choosed to travel by personal car, one reson behind the idea is to try „real product“ - how it is for Estonian citizen to take holiday in Carelia. In fact it has been a quite popular destinatoin for Estonians in the soviet time. There are many reasons for that, like great nature and last but not least – Carelian language is Fenno-Ugric, similar to Estonian.
Full report is available from WWF Sweden , Vicki Wallgren, vicki.lee.wallgren@wwf.se Posted by Picasa

Sunday, September 24, 2006

Esimene sess sai läbi

Loodusturismi esimese kursuse tudengid einestamas ja tutvumas. Posted by Picasa

Thursday, September 21, 2006

Loodusturismi õpingud maaülikoolis

Täna alustan taas üliõpilase teed, sedapuhku siis Maaülikoolis loodusturismi erialal. Põnev! Loodusturismi õppekava sisaldab palju loodusteadusi, mille osas end eelkõige harida soovingi. Nii nagu seisab Maaülikooli pressiteates, võeti uus eriala sisseastujate poolt hästi vastu, meie s.t. kaugõppe kursuse nimekirjas on 34 inimest. Mida muud kui head õppimist kõigile kursavendadele ja -õdedele, nii vanadele kui uutele tuttavatele!

Loodusturismi koolitajad Alam-Pedja kaitsealal

Ongi möödunud need kolm päeva, kus osalesin koolitajate koolitusel Emajõe-Suursoos ja Alam-Pedjas. Hea kava ja väga head kaaslased!
Tänan korraldajaid, kes seda kõike on meile võimaldasid ja jään ootama jätkukoolitust, mis toimub 3.-4. oktoobril Oidremaal, Lääne-Eestis. Posted by Picasa

Monday, September 18, 2006

Loodusturismi koolitajate koolitus

Täna-homme-ülehomme toimub Tartu kandis looduturismi koolitajate koolituse esimene etapp. Kursuse korraldavad EAS Turismiarenduskeskus, SA Lõuna-Eesti Turism ja MTÜ Peipsi Koostöö Keskus.

Saab olema huvitav, koolitusgrupp on väärikas ja programm viib meid kahte põnevasse kanti - Emajõe Suursoo ja Alam-Pedja kaitsealale.

Ecotourism Curriculum


Yesterday I get back from Krakow, Poland. An international meeting was held as part of ECOLL project, see more at ECOLL website. There are partners fom Poland, Italy, Finland and Estonia in this EU financed project.

Hot topic, under discussion right now, is ecotourism curriculum.
In order to get better overview what is going on, I have made a little google research about existing Ecotourism Curricula in different countries. There is not very much information available on web, but here are some findings:

Do you know some more? Please let me know!

Mis ja milleks?

Septembrikuu on kuidagi eriti tummine tegevustest, mis seotud enda või teiste harimisega. Olen end sidunud mitmete suuremate ja väiksemate koolitusprojektidega. See blog siin saigi selleks loodud, et interneti avarustelt ökoturismi valdkonda puudutavaid materjale ja infot koondada ja teistega jagada .

Aga miks blog? Aga miks mitte, võibolla on just see sobiv vorm?
Arva!